Jak odróżnić odcisk od modzela?

Odciski, nagniotki i modzele to jeden z częstszych problemów z jakimi zgłaszają się do naszej przychodni pacjenci. Jednak w wielu przypadkach zanim pacjenci zgłoszą się po pomoc do podologa, próbują samodzielnie radzić sobie z tymi problemami w domu. Złe rozpoznanie, a co za tym idzie używanie źle dobranych preparatów z apteki, może doprowadzić do uzyskania nie takich efektów jakich oczekujemy, skutkujących poparzeniem skóry i tworzeniem się ran. Dlatego nie radzimy na własną rękę używania produktów jeśli nie jesteście pewni zmiany z jaką się zmagacie. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest odróżnić odcisk od modzela. Dlatego warto udać się na konsultację podologiczną, podczas której zostanie określone z jakim problemem się borykamy oraz zaproponowane leczenie. Ale od początku. Jak odróżnić modzel od odcisku?

Odcisk to wyraźnie odgraniczony obszar nadmiernego rogowacenia skóry, spowodowany zbyt dużym uciskiem w jednym punkcie stopy. W miejscu tym dochodzi do wzmożonego wzrostu komórek rogowych, co powoduje twardnienie skóry. Trwający ucisk i tarcie powoduje dalsze wgniatanie twardych komórek w skórę, co prowadzi do wytworzenia się rdzenia odcisku. Rdzeń ten uciska znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry, intensywny ból. Im głębiej rdzeń odcisku wrasta w tkankę tym ból jest silniejszy, ponieważ podrażnia okostną. Powstaje najczęściej w miejscach skoncentrowanego ucisku ciężaru ciała.

Modzelem za to określamy ognisko nadmiernego rogowacenia naskórka. Dochodzi do tego w wyniku nieprawidłowego ścierania i wycinania skóry w obrębie główek kości stopy. Modzele mają postać plackowatej narośli koloru żółtego,  o gładkiej powierzchni i niewyraźnych granicach. Najczęściej powstają na podeszwie stopy pod jedną z główek kości śródstopia, ale również na pięcie lub kłębie palucha w odpowiedzi na ciągły ucisk. W miejscach tych skóra jest niedostatecznie ukrwiona i zaczyna obumierać, tworząc narośl stwardniałego naskórka. Modzel powoduje uczucie pieczenia, czasami jest przyczyną odczuwania przykrego dyskomfortu podczas chodzenia. Częściej występuje u kobiet.

Przyczyna powstawania odcisków i modzeli

Przyczyną powstawania odcisków i modzeli najczęściej jest źle dobrane, niewygodne obuwie (za małe, zbyt ciasne, ze sztywnego materiału). Inną przyczyną może być również dostanie się do buta drobinki piasku, szkła lub kamyczka, które nas urażają powodując reakcję obronną skóry i jej rogowacenie w tym miejscu. Wielu pacjentów zmaga się także z problemami w obrębie kręgosłupa, stawu biodrowego lub kolan, które przyczyniają się do powstawania zrogowaceń na stopach, poprzez zmianę podstawy ciała, nierówne obciążanie stóp, a co za tym idzie ucisk. Dlatego bardzo ważne jest poznanie przyczyny powstawania hiperkeratoz, aby móc kompleksowo pomóc naszym pacjentom.

Kiedy już wiemy czym różni się odcisk od modzela nasuwa się pytanie: Jak się ich pozbyć? Można próbować samodzielnego usuwania niepotrzebnego naskórka w domu. Taka metoda daje efekty tylko na chwilę, a zbyt często powtarzane zabiegi domowe powodują odrastanie naskórka jeszcze twardszego i większego. W skrajnych przypadkach można doprowadzić do infekcji grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u wykwalifikowanego podologa, którzy przy pomocy odpowiedniego specjalistycznego sprzętu usunie zarówno modzele jak i odciski. Podczas takiego zabiegu otrzymają Państwo również wskazówki jak należy prawidłowo dbać o stopy, aby problem nie powracał.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak