Pielęgnacja stóp

Stopy to część ludzkiego ciała o której niestety nie pamiętamy. Zakładamy niewygodne, nieodpowiednie obuwie zwracając uwagę na wygląd a nie na komfort stóp. Dopiero w momencie kiedy zaczynamy odczuwać bolesność, dyskomfort związany z chodzeniem poszukujemy pomocy.

Podstawową pielęgnacje jesteśmy w stanie wykonać w warunkach domowych, natomiast w przypadku zmian bolesnych, utrudniających chodzenie należy zgłosić się do specjalisty w tym zakresie, czyli podologa.

Czym zajmuje się Podolog?

Podolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem w obrębie stóp oraz rozwiązuje problemy m.in. takie jak odciski, modzele, wrastające paznokcie, brodawka wirusowa HPV, deformacje płytki paznokciowej, grzybica, pęknięcia pięt. Dzięki swojej szerokiej wiedzy jest w stanie zapobiec poważniejszym schorzeniom w obrębie kończyn dolnych, takim jak stopa cukrzycowa czy owrzodzenia. Potrafi odpowiednio nazwać zmiany, które pojawiły się na stopach oraz rozwiązać problem pacjenta. Zabieg u podologa powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem i fachowością. Do gabinetów podologicznych najczęściej trafiają pacjenci wymagający szczególnej opieki i ostrożności np. cukrzycy.

Należy korzystać z placówek, gdzie pracuje wyszkolona kadra w zakresie podologii, takich jak Przychodnia Leczenia Ran i Pielęgnacji Stóp Centrum Stopy.

Problemy ze stopami

Najczęściej problemy stóp spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją, nadużywaniem urządzeń ścierających/ ścinających, złą samodzielną diagnozą, nadużywaniem środków dostępnych w aptekach, nieodpowiednim obuwiem. Bardzo duży wpływ na nasze stopy ma również codzienna dieta i stan organizmu. To właśnie z uwagi na brak wystarczających składników mineralnych i witamin, pojawiają się problemy skórne, zaczynają rogowacieć i pękać pięty, a także powstają ubytki skórne. Paznokcie natomiast staja się łamliwe i powstają na nich charakterystyczne plamy, a często też pojawia się potliwość stóp.

Jak dbać o stopy i paznokcie?

Odpowiednie opracowanie stóp – pedicure, powinno opierać się na nawilżaniu i natłuszczaniu stóp w połączeniu z masażem. W tym zakresie są do dyspozycji kremy na bazie mocznika i aloesu.  Dobrym rozwiązaniem jest również używanie soli do moczenia stóp, które zawierają składniki odkażające (rozmaryn, lawenda, szałwia, kora dębu) i zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów, a zwłaszcza grzybicy stóp.

Stan skóry stóp i paznokci zależy również od stopnia odżywienia organizmu. Codzienną dietę powinniśmy uzupełniać suplementacją i tu należy korzystać z produktów naturalnych takich jak miąższ z aloesu, minerały, kwasy omega 3 oraz minimum dwa razy w roku zaleca się oczyszczenie organizmu. Podstawą w naszej diecie powinna być woda niegazowana, ponieważ wszystkie procesy komórkowe przebiegają w środowisku wodnym. Pacjenci pytani o picie wody rzadko przyjmują jej odpowiednią ilość w ciągu dnia.

Pielęgnacja stóp — jak dbać?

Każda kobieta chce, aby jej stopy wyglądały zjawiskowo. Piękny i młody wygląd nóg to tylko i wyłącznie efekt zdrowej pielęgnacji. Dlatego, gdy skóra na stopach rogowacieje, pojawia się martwy naskórek lub nadmierna suchość, kobiety ruszają na zakupy po różnego rodzaju kremy lub urządzenia do usuwania naskórka. Przesadzona reakcja i nadmierna chęć szybkiego zapanowania nad zmianami wyglądu to największy wróg, zwłaszcza gdy pielęgnacja stóp ma być bezpieczna i trwała. Jeżeli zatem nie chcemy odwrotnego efektu do zamierzonego, warto posłuchać kilku rad podologa – w wielu przypadkach drobna zmiana sposobu pielęgnacji w zauważalny sposób wpłynie na poprawę ich zdrowia i tym samym wyglądu.

Od czego zacząć zmianę nawyków związanych z pielęgnacją stóp? Od prawidłowego obcinania paznokci, a także umiejętnego posługiwania się pilnikiem. To właśnie niewłaściwe dbanie o nie bardzo często wpływa na pojawienie się przebarwień, co widocznie wpływa na ich wygląd. Zbyt krótkie przycięcie doprowadzić może do zakażenia bakteriami lub grzybami. Warto zaznaczyć również fakt, że podolodzy zgodnie zalecają pielęgnację wyłącznie pilnikiem. Nie powinno się w tym celu używać nożyczek czy obcinaczy. Dlaczego? Ponieważ podczas stosowania tego akcesorium, dokonujemy skrócenia paznokcia, jednocześnie mocno go zgniatając. To z kolei otwiera tunele, przez które do mogą wdać się drobnoustroje. Optymalną długość wyznacza obłączek — fałdka skórna znajdująca się na granicy łożyska i opuszki. Zbyt długie paznokcie również nie są zdrowe dla stóp, gdyż w obuwiu mogą powodować otarcia i pojawianie się ran, przez które najczęściej dostają się grzyby i inne mikroorganizmy.

Samo używanie pilnika powinno wystarczyć do tego, aby odpowiednio skrócić i nadać prawidłowy kształt paznokciom – idealne i zdrowe powinny odpowiadać kształtowi opuszków. Nie zaleca się również nadmiernego ich piłowania lub wywierania zbyt dużego nacisku na powierzchnię – może to doprowadzić do nadmiernego przegrzania płytki w wyniku tarcia. Wiele kobiet popełnia także inny, bardzo poważny błąd. Chodzi o zbytnie usuwanie skórki paznokciowej, co wywołuje powstawanie ran, przez które mogą wdać się niebezpieczne grzyby i bakterie. O ile w przypadku dłoni, zwykle kończy się to tylko bólem, tak w przypadku stóp zamkniętych w obuwiu może doprowadzić do powstawania grzybicy i widocznie wpłynąć na ich wygląd. Jeżeli na stopach zaobserwujemy nadmierne rogowacenie, należy niezwłocznie zmienić obuwie (zwykle powstaje ono na skutek zbytniego ucisku), a jeżeli to nie pomoże – udać się na konsultację do podologa.

Jak zapobiegać rogowaceniu?

Rogowacenie na stopach to zwykle oznaka nieprawidłowej postawy, źle dobranego obuwia, które wywiera nacisk podczas chodzenia lub powoduje nadmierną potliwość. Zazwyczaj do walki z opisywanym problemem kobiety używają mechanicznych tarek lub pilarek, które usuwają martwy naskórek. W wielu przypadkach rogowacenie usuwane jest także za pomocą obcinaczy lub nożyczek (dotyczy skórki paznokciowej). Niestety to poważny błąd, który może przyczynić się do pogłębienia problemów stóp.

Nadmierne wycinanie zrogowaciałej warstwy skóry to usuwanie efektu problemu, nie jego przyczyny. Aby całkowicie wyeliminować to zjawisko, należy zlokalizować przyczynę powstawania martwego naskórka. Jeżeli podczas chodzenia odczuwamy nacisk, na stopach pojawiają się otarcia lub nienaturalne przebarwienia, należy zmienić obuwie. Odpowiednio dobrane buty to nie tylko wygoda codziennego funkcjonowania, ale także szansa na uniknięcie poważnych wad postawy. Co ciekawe, bardzo często za rogowacenie odpowiadają klapki, które z każdym krokiem uderzają o skórę, powodując uruchomienie procesów ochronnych organizmu. Gdy już wyeliminujemy problem złego doboru obuwia, warto w odpowiedni sposób wygładzić warstwę naskórka i obserwować, czy stan stóp się poprawił.

W przypadku zaistnienia wad postawy należy skonsultować się z lekarzem. Identycznie sytuacja ma się z nadmierną potliwością, wówczas eliminacja rogowacenia stóp zależy tylko i wyłącznie od odpowiednio dobranej terapii hormonalnej przez specjalistów. W obu przypadkach zaleca się konsultację z podologiem w celu zlokalizowania i eliminacji powstałych problemów.

Czym zatem usuwać zrogowaciałą warstwę skóry? Odpowiedź brzmi – niczym. Tarki i różnego rodzaju pilarki elektryczne nadają się tylko i wyłącznie do wygładzania. Warto stosować naturalne pumeksy, które podczas pielęgnacji stopy zostaną zamoczone w wodzie (podolodzy nie polecają elektrycznych urządzeń, gdyż te bardzo często przegrzewają się, nie pozwalając na odpowiednie ustawienie mocy, a także nacisku na stopę, co może spowodować podrażnienia). Przed peelingiem należy na pumeks nanieść drobną warstwę mydła. Dopiero wtedy możemy przystąpić do delikatnego wygładzania zrogowacenia.

Trochę o samej dziedzinie jaką jest podologia

Podologia jest dziedziną mało rozpoznawalną w Polsce, ale jeśli pacjent trafi do naszej przychodni podologicznej dostrzeże dużą różnice w stosunku do zabiegów typowo kosmetycznych. Zabiegi oferowane przez podologa opierają się na wiedzy z zakresu anatomii, ortopedii, dermatologii, flebologii, reumatologii, chirurgii, diabetologii, dietetyki. Zabiegi podologiczne powinny odbywać się w odpowiednio przystosowanych do tego placówkach, z zachowaniem higieny podczas zabiegu w trosce o bezpieczeństwo pacjenta. Niestety obecny rynek Polski pozwala na wykonywanie zabiegów z zakresu podologii w gabinetach fryzjersko-kosmetycznych. Jedynie od pacjenta zależy, gdzie skorzysta z usługi i w jakich warunkach.

W Przychodni Leczenia Ran i Pielęgnacji Stóp pacjenci mogą liczyć na profesjonalną obsługę, zwłaszcza kiedy stan stóp jest ciężki i wymaga dodatkowej pomocy ze strony lekarza czy pielęgniarki. Komfort i wygoda podczas zabiegu oraz  stosowane produkty wysokiej jakości ułatwiają pielęgnację i leczenie.

15 lat doświadczenia w prowadzeniu przychodni daje najlepsze rekomendacje i opinię jaką otrzymujemy od pacjentów z całego świata.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak