Odciski

Odciski to wyraźnie odgraniczone obszary nadmiernego rogowacenia skóry, powodowane zbyt dużym uciskiem w jednym punkcie stopy. W miejscach tych dochodzi do wzmożonego wzrostu komórek rogowych, co powoduje twardnienie skóry. Trwający ucisk i tarcie powoduje dalsze wgniatanie twardych komórek w skórę; co prowadzi do wytworzenia się rdzenia odcisku. Rdzeń ten uciska znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry, intensywny ból przy ucisku; im głębiej rdzeń odcisku wrasta w tkankę tym ból jest silniejszy, ponieważ podrażnia okostną.

Czynniki predysponujące do powstania odcisków:

  • noszenie ciasnych i twardych butów ( buty na obcasie),
  • zwyrodnienia, odchylenia i zaburzenia funkcji stawów śródstopia (palców, halluksów, płaskostopia),
  • wykonane zabiegi chirurgiczne z szyciem skóry bez odpowiedniego zabezpieczenia miejsc szycia,
  • błędy pielęgnacyjne; częste ścieranie skóry, doprowadzające do powstania modzeli, a w konsekwencji utworzenia odcisków,
  • lekceważenie wskazań do noszenia wkładek ortopedycznych i odciążających ortez.

Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Pacjent z odciskiem na śródstopiu prawej stopy.

Pacjent stosował różne domowe metody likwidacji odcisku od wycinania obcążkami i mocnym ścieraniu pumeksem, a także stosując specjalne plastry .
Zabiegi zastosowane przez pacjenta, nie przyniosły zadowalającego dobrego efektu, jedynie przynosiły chwilową ulgę, potem dolegliwości bólowe i dyskomfort ponownie się pojawiały. Od nieprawidłowego postępowania, pojawiał się modzel na około odcisku, a twarda zmiana na nowo się odbudowywała.
Wykonany został zabieg opracowania odcisku na frezarce, z całkowitym wyeliminowaniem twardej zrogowaciałej zmiany z jednoczesnym wygładzeniem struktury skóry. Pacjent po zastosowaniu odpowiedniej ortezy amortyzującej nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Przed rozpoczęciem leczenia:

Po zakonczeniu leczenia:

Pacjent 2. – Młoda pacjentka doprowadziła do zmiany modzelowej pod główką kości dużego palucha, próbując zlikwidować zmianę stosowała ścieranie skóry na omedze – żyletce, która w konsekwencji doprowadziła do powstania odcisku.

Wykonane zostało usunięcie zmiany modzelowej i zlikwidowanie odcisku z wewnętrznej bocznej częsci śródstopia, oraz doprowadzenie do amortyzacji miejsca narażonego na ucisk związany z deformacją śródstopia.

 

Pacjent 3. 

 

Pacjent 4. 

Pacjent 5. – Pacjentka lat 68 z wieloletnia zmianą odciskową na 5 palcu prawej stopy. Przerośnięty odcisk doprowadził do problemów z chodzeniem, a także bólów kręgosłupa.

Duży twardy odcisk uciskał okostną i nerwy, co sprawiało duży ból, dodatkowo wokół odciska ukształtowała się obwódka modzelowa. Noszenie wąskich butów na obcasach doprowadziło do rotacji palca w stawie o 90 stopni. Umiejscowienie takie/ w tym miejscu odciska jest bardzo częste, zwłaszcza u osób chodzących w ciasnych i wąskich butach oraz u kobiet wiele lat chodzących w butach na wysokich obcasach.

 

Pacjentka po usunięciu odciska, gdzie kolejnym postępowaniem będzie sukcesywne likwidowanie modzela i hartowanie skóry. Pacjentka nauczona odpowiedniego masażu i noszenia bewzględnie codziennie ortezy zabezpieczającej przed ponownym powstaniem odciska.

W celu profilaktyki wskazano typ odpowiedniego obuwia o szerokich czubach.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak