Modzele

Modzelem określamy ognisko nadmiernego rogowacenia naskórka; dochodzące w wyniku hiperkeratozy, ucisku spowodowanego nadmiernym ścieraniem, bądź wycinaniem skóry w obrębie główek kości stopy. Modzele mają postać plackowatej narośli o nieregularnym kształcie, gładkiej powierzchni, niewyraźnych granicach, barwie żółtej. Najczęściej powstaje na części podeszwowej stopy pod jedną z główek kości śródstopia, pięcie lub kłębie palucha w odpowiedzi na ciągłe ugniatanie, ucisk. W miejscach tych skóra jest niedostatecznie ukrwiona i zaczyna obumierać tworząc narośl stwardniałego naskórka. Powoduje uczucie pieczenia, czasami jest przyczyną odczuwania przykrego bólu; jest powodem odczuwania dyskomfortu podczas chodzenia. Częściej występuje u kobiet.

Czynnik predysponujące do powstawania modzeli:

  • wieloletnie noszenie butów na wysokim obcasie,
  • nierównomierne obciążenie stóp (skrzywienie kręgosłupa, przeciążenia, kontuzje),
  • niewłaściwa motoryka chodu,
  • defekty stóp (płaskostopie, wysokie podbicie),
  • otyłość,
  • atrofia tkanki podskórnej na części podeszwowej stóp,
  • nieprofesjonalnie wykonany zabieg pedicure.

Czynniki te doprowadzają do ucisku na dany punkt stopy, powodują stwardnienie skóry. Pacjenci próbując samodzielnie usunąć zrogowaciałą skórę poprzez ciągłe jej ścieranie, wycinanie żyletką, nożyczkami, cążkami, pumeksem powodują pogorszenie stanu pobudzając skórę do ciągłego wzrostu i rogowacenia; natomiast zacięcie skóry może stać się przyczyną zakażenia.

Modzeli można się pozbyć pod kierunkiem specjalisty z gabinetu podologicznego. Wykonuje się zabieg polegający na umiejętnym frezowaniu zmian modzelowych oraz stosowaniu produktów keratylizujących i zmiękczających. Niezwykle ważnym elementem po zabiegu jest amortyzacja ucisku danego miejsca poprzez noszenie odpowiednio dobranych ortez lub wkładek zapewniających równomierny rozkład masy ciała.
Całkowite usunięcie modzeli jest uzależnione od wielu czynników (wiek pacjenta, waga, stan zmiany). Proces ten jest długotrwały, może trwać od 6 do 12 miesięcy. Wszystko zależy od zaangażowania i sumienności pacjenta w stosowaniu się do zaleceń pielęgnacyjnych.

Pozostawienie modzeli najczęściej powoduje uczucie bólu, spowodowane zmianą postawy i chodu, w kręgosłupie, biodrach, nogach, kolanach i stopach (charakterystyczne pieczenie śródstopia, zwłaszcza latem).
Pozostawiony modzel przez dłuższy czas może doprowadzić do pojawienia się odcisku!!!

Profilaktyka, wskazówki zmniejszające ryzyko powstawania modzeli:

  • codzienna regularna pielęgnacja stóp (nawilżanie, natłuszczanie),
  • używanie środków ścierających co dwa tygodnie, lub raz w miesiącu,
  • unikanie noszenia butów na wysokim obcasie, noszenie wygodnych butów,
  • używanie wkładek amortyzujących do butów,
  • masaż stóp.

Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Młoda dziewczyna, która bardzo dużo chodzi i przebywa na nogach, samodzielnie codziennie ścierała zrogowacenia i powstajace modzele za pomocą tarki do stóp. Doprowadziło to do dużych, głębokich zmian modzelowych, pieczenia części śródstopia i kłopotów z chodzeniem.

Wykonaliśmy zabieg opracowania skóry stóp na frezarce, gdzie jak widać na zdjęciach, już po pierwszym zabiegu efekt jest imponujący. Środki zmiękczające i keratlizujace skórę doprowadziły do zmiany wyglądu i znaczego odczucia pozytywnych zmian przez pacjentkę. Konieczne jest zachowanie przez pacjentkę codziennej dyscypliny w postępowaniu i pielęgnowaniu stóp.

Pacjent 2. – Kobieta, która nigdy nie miała problemów ze stopami, wykonała samodzielnie zabieg na omedze – żyletce, ścierając (wycinając) całkowicie skórę. Okaleczenia dokonała na wierzchniej części palców, piętach i śródstopiu. Efekt był tak bolesny, że nie mogła chodzić na stopach, gdyż każde stąpnięcie wywoływało pęknięcia skóry.

Poruszała się po domu na poduszkach oraz podjęła leczenie dermatologiczne, które doprowadziło do zagojenia zranień. Po zabiegu jednak powstały modzele, które pacjentka próbowała zlikwidować w różnych gabinetach kosmetycznych. Wykonaliśmy opracowanie skóry stóp na frezarce, gdzie zastosowaliśmy kąpiele ze środkami zmiękczającymi. Zaaplikowaliśmy odpowiednie preparaty zmiękczające i keratylizujące skórę stóp. Dobraliśmy odpowiednie ortezy na palce, wkładki amortyzujące i odciążające stopy. Pacjentka dostała wyraźne wskazania do codziennych zabiegów, pielęgnacji i postępowania.

Czas wyprowadzenia zmian, zajął ok.2 lat. Ilość zabiegów wykonanych w gabinecie: 5. Przez cały ten czas pacjentka systematycznie wykonywała zalecenia i stosowała wskazane produkty.

Pacjent 3. 

Pacjent 4. 

Pacjent 5. 

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak