Pęknięcia pięt / Ubytki skórne

Przerwanie ciągłości naskórka czyli pęknięcia pięt na powierzchni skóry jest bardzo nieprzyjemne i bolesne. Bardzo często zmiany związane z pękaniem i stwardnieniem na powierzchni skóry dotyczą stóp, a szczególnie pięt. Ten nieprzyjemny problem dosięga zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najczęściej w starszym wieku, ale reguły nie ma.

Pękające pięty i ubytki skórne – najczęstsze przyczyny:

  • sucha i twarda skóra,
  • brak wit. B5,
  • nadmierne mocne ścieranie skóry pięt zarówno żyletką tzw. omegą, jak również pumeksem czy metalową, ostrą tarką,
  • cukrzyca,
  • twarde i zbyt małe buty.

Pacjenci skarżący się na problem szorstkich, twardych, popękanych pięt bardzo często cierpią z bólu. Rozpadliny na piętach często krwawią, a przy chodzeniu sprawiają ogromny dyskomfort. Często błędne postępowanie przez pacjentów, a nawet kosmetyczki, doprowadza do ponownego pękania. Wielokrotne i częste ścieranie skóry żyletką – Omegą, pumeksem lub metalową tarką doprowadza do jeszcze większych i pogłębiających się rozpadlin i ran.

Usuwany zrogowaciały naskórek, naturalnie regeneruje się odbudowując. W wyniku ucisku i tarcia skóra, która nie jest natłuszczona pozostaje sucha i napięta, dlatego też dochodzi do pęknięć w tych miejscach.

Zlikwidowanie tego problemu w naszym gabinecie nie stanowi problemu. Należy zdawać sobie sprawę, że efekt zabiegów zależy od wytrwałości i systematyczności. Przy pęknięciach skórnych, ranach i ubytkach stosujemy preparaty natłuszczające, odkażające oraz ziołowe, na bazie mocznika i kwasu glikolowego. Preparaty te doskonale zmiękczają skórę, nie doprowadzając do wysuszenia.

Zalecenia domowe:

Pacjent musi codziennie stosować krem do stóp, mającym za zadanie natłuścić i odżywić skórę. Dodatkowo zalecamy stosowanie soli, masek oraz żeli zmiękczających. Masowanie stóp na oliwkach zmiękczających i odżywczych, pozwala na lepsze ukrwienie twardych i szorstkich miejsc. Korzystanie ze wszystkich naszych porad daje już po kilku dniach zadawalające efekty.
Należy koniecznie pamiętać, aby w trakcie terapii pacjent nosił wygodne buty, dodatkowo z wkładką amortyzującą stopę.


Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Pacjentka od wielu lat nieumiejętnie postępowała przy pielęgnacji skóry stóp. Ścierając często skórę na żyletce, jak również likwidując ją pumeksem, doprowadziła do bardzo rozległych modzeli, a następnie do dużych pęknięć na piętach i śródstopiu.

Powstające pęknięcia, początkowo bardzo bolały, a nawet krwawiły, co doprowadziło do kłopotów z chodzeniem. Twarde obuwie i praca stojąco również przyczyniły się do tych problemów, które powodowały coraz większe i uciążliwsze zmiany. W naszym gabinecie dokonaliśmy opracowania skóry stóp na frezarce, zastosowaliśmy kąpiel stóp, która dzięki odpowiednim preparatom doprowadziła do zmiękczenia skóry. Zaaplikowaliśmy środki na stopy zmiękczające i keratylizujące skórę. Pacjentka dostała odpowiednie zalecenia domowe odnośnie postępowania, pielęgnacji stóp, noszenia odpowiedniego obuwia.

Przed zabiegiem:

Po zabiegu:

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak