Pielęgnacja przetok

Przetoki

Przetoka jest to nienaturalna jama w ciele, znajdująca odseparowane miejsce tzw. lożę jamistą lub połączenie przestrzeni lub narządu jamistego z powierzchnią ciała. Wytworzenie przetoki może być samoistne lub operacyjne. Przetoka może być wrodzona lub nabyta. Nabyta to taka , która wyniknęła na skutek procesu chorobowego. Wrodzona jest następstwem zaburzeń rozwojowych.

Występują powstałe na skutek powikłanej rany,( przy rurkach tracheotomijnych, worków stomijnych, stopy cukrzycowej, pochwowo – odbytnicze), ale występują również przetoki sztuczne: trzustkowe, żółciowe, dwunastnicze, jelita – krętego, grubego.

Rany o charakterze przetok, są trudniejsze do zaopatrzenia i wymagają kilkuwarstwowych opatrunków o różnorodnych cechach lub innych materiałów zabezpieczających.

W celu oceny głębokości przetoki w ranie, wykonuje się pomiar sondą, prześwietlenie RTG, badanie tomograficzne lub rezonans magnetyczny. Leczenie uzależnione jest od jej rodzaju i możliwości leczenia.


Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Pacjentka lat 76, po zabiegu laparoskopowym z powikłaniami w obrębie pępka.

Rana po zabiegu przemywana wierzchnio, a następnie przepłukiwana do środka powłok brzusznych. Przez kilka miesięcy stosowano wierzchnio opatrunek w postaci gazika, który zmieniano 2 – 3 razy dziennie.

fot. 1. Przed leczeniem

Pacjentka zgłosiła się do naszej przychodni, gdzie dokonaliśmy pomiaru rany, która okazała się przetoką o głębokości ok. 25 cm. Pobrany został wymaz z rany. Zastosowane zostały opatrunki odsączające i oczyszczające przetokę, jak również stopniowo podjęto likwidowanie włókniaka martwiczego.

fot. 2. W trakcie leczenia, fot. 3. Po oczyszczeniu przetoki z włókniaka martwiczego

Zlikwidowano wierzchni wysięk zapalny z obwodu pępka oraz przygotowano przetokę do odsączania zalegających płynów z jamy otrzewnowej.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak