Rany nowotworowe

Rany nowotworowe najczęściej występują pod postacią owrzodzeń skórnych, głównie raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego, jak również z samych przerzutów. Przybiera on postać zmian brodawkujących, kalafiorowatych i przerostowych o szerokiej powierzchni lub wrzodziejących.

Rany nowotworowe występują u chorych z nowotworami pierwotnymi, zwłaszcza okolicy głowy i szyi oraz skóry, ale pojawiają się również w wyniku przerzutów z innych narządów. Rak płuc, piersi, jelita grubego i czerniak, często dają przerzuty do skóry.

W przypadku nowotworów żołądka, trzustki oraz zlokalizowanych w obrębie miednicy mniejszej przerzuty odległe, lokalizują się w obrębie pępka i są określane jako guzek siostry Mary Joseph. Skórne zmiany przerzutowe są również na plecach, korpusie, brzuchu, pachwinie lub pachach, genitaliach, kończynach. Przewlekłe owrzodzenia nowotworowe są spowodowane niekontrolowanym rozrostem komórek różnego typu. Najczęściej mogą to być wrzodziejące raki, mięsaki, czerniaki, chłoniaki.

Wieloletnie owrzodzenia, często podudzi, zwłaszcza przy przewlekłych ranach np: obrzękach limfatycznych, przeobrażają się w zwyrodnienia nowotworowe. W obrębie łożyska dochodzi do tzw. wrzodu Marjolina.

Występowanie ran przerzutowych w obrębie skóry wskazuje zaawansowanie choroby nowotworowej. Rany nowotworowe najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, rzadziej u dzieci.

Zwiększone występowanie ran nowotworowych:

  • predyspozycje genetyczne
  • nadmierne opalanie promieniami UV
  • po transplantacji narządów
  • u osób leczonych immunosupresyjnie np: cyklosporyna
  • przewlekłe leczenie ran ( po oparzeniach, bliznami, po radioterapii, schorzenia naczyniowe)

Prawidłowe i zdecydowane leczenie opierające się na pobraniu wymazu z ran i wycinku do badania histopatologicznego określającego rodzaj nowotworu, potrafi sprecyzować leczenie. Po uzyskaniu pelnego rozpoznania histopatologicznego obecnie wiele z dotychczas nieuleczalnych owrzodzen nowotworowych może być skutecznie kontrolowane metodami skojarzonymi (przykładem jest leczenie immunoprotekcyjne w czerniakach lub skojarzona chemio- i radioterapia w chloniakach).

Jest to pierwszy krok w kierunku leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji. Leczenie w przypadku nowotworu rany musi opierać się zarówno miejscowo jak i ogólnie. Budowa histologicznej zmiany pierwotnej obejmuje, wycięcie chirurgiczne, radioterapię i/lub leczenie systemowe i jest uznane za priorytetowe działanie terapeutyczne.

Pojawiające się krwawienie , świąd, ból i odór z ran z ubytkami i degeneracją skóry prowadzą do depresji chorego, izolacji społecznej.

Leczenie i pielęgnacja rany nowotworowej powinna być prowadzona przez zespół specjalistów. Dobrze dobrany opatrunek długoterminowy, pochłaniający wysięk i zapach sprawi ulgę pacjentowi. Ponadto istnieje możliwość dobrania odpowiednich produktów ze środkami znieczulającymi które zarówno utrzymują wilgotność w ranie i zmniejszają uczucie ,,ciągnięcia” w ranie – bólu.

Celem naszego postępowania objawowego jest możliwość dobrania odpowiednich materiałów specjalistycznych oraz zwiększenie jakości życia pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem nowotworowym. W trakcie leczenia uczymy pacjenta i jego rodzinę zmiany opatrunków i pielęgnacji rany.


Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Pacjent 62 lata, zgłosił się problemem ,,grubych nóg”. Pacjent nie wiedział co jest przyczyną takiego stanu, ponieważ nigdy nie był prawidłowo zdiagnozowany.

W wywiadzie uzyskaliśmy informacje o aktualnym leczeniu nowotworu prostaty. Wieloletnie utrzymywanie się obrzęków limfatycznych, a przede wszystkim brak stosowania kompresoterapii spowodowało pogorszenie się stanu. Powikłania doprowadziły do zmian troficznych na całej skórze podudzi oraz pęknięć, z których sącząca się limfa wywołała przewlekły stan zapalny skóry. Przez lata nieskutecznego leczenia doszło do słoniowacizny i powikłań wieloustrojowych.

Przed leczeniam:

Z racji obrzęków pacjent odczuwa dużą bolesność nóg, szczególnie w środku kończyn dolnych. Występujące napięcie doprowadziło do samoistnego sączenia się limfy, która stała się pożywką dla bakterii i grzybów oraz stała się skorupą, która porosła m.in. pleśnią. W wyniku zmniejszonego dokrwienia palców stóp doszło do zmian grzybiczych oraz wrastania się paznokci.

W trakcie pielegnacji:

Etap oczyszczania mechanicznego powierzchni skóry oraz dezynfekcji skóry preparatami o szerokim zakresie działania. Przepłukiwanie szczelin i aplikacji preparatów.

Zastosowanie kąpieli fitoterapeutycznych o działaniu ściągającym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

W trakcie leczenia:

Przeprowadzono dezynfekcję powstałych szczelin, zastosowano opatrunki długoterminowe ze srebrem, opatrunki piankowe oraz podkłady kompresyjne.

Intensywne zabiegi doprowadziły do znaczącego oczyszczenia skóry, dzięki czemu pacjent po wielu lata zaczął odczuwać komfort, zmniejszyło się napięcie oraz ból. Wchłonięcie się pęcherzy ropnych oraz przerostowych na skutek zmniejszenia się stanu zapalnego zaczęło utwiać codzienne funkcjonowanie pacjenta. Wprowadzone leczenie przyczyniło się do ogólnego polepszeniu stanu pacjenta.

Uzyskany stan po 2 miesiącach.

Pacjent 2. – Pacjentka zgłosiła się z odczuciem, że na piątym palcu u stopy lewej zrobił się odcisk. Podczas przeprowadzonej konsultacji pacjentka poinformowała o przeprowadzonym kilka lat temu zabiegu amputacji piersi. Niepokojący wygląd zmiany, jej kształt oraz diagnoza palpacyjna wskazał do pobrania wycinka w kierunku badań histopatologicznych. Wynik badania potwierdził obecność komórek nowotworowych.

Pacjentce wykonano w szpitalu zabieg amputacji palca. Rana szybko się zagoiła bez powikłań.

Szybko wykryte zmiany nowotworowe na stopach lub w samych ranach można leczyć z dobrym skutkiem. Dlatego tak ważnym elementem diagnostycznym jest profesjonalna konsultacja, którą nasza placówka umożliwia pacjentom.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak