Rekonstrukcje paznokci

Rekonstrukcja paznokci – pozwala całkowicie odbudować paznokcie uszkodzone mechanicznie na skutek (zmiażdżenia, zniekształcenia, ucisku, zerwania) lub paznokcie chorobotwórczo zniekształcone.

Rekonstrukcja paznokcia to doskonała alternatywa w przypadku uszkodzonych paznokci lub ich braku.

Zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej, absolutnie nie jest zabiegiem kosmetycznym, jego wykonanie odbywa się z użyciem preparatów medycznych. Jej zadaniem jest czasowo lub na stałe odbudować paznokieć. Nie jest używany akryl ani tipsy, które mogą tylko jeszcze bardziej uszkodzić chory paznokieć.

Wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej uzależnione jest od stanu uszkodzenia paznokcia lub jego braku, rodzaju materiałów z jakich odbudowuje się paznokieć. Używamy wyłącznie produktów renomowanych materiałów certyfikowanych firm medycznych ze srebra nanokrystalicznego i specjalistycznych żeli utwardzanych UV oraz włókna szklanego. Preparaty użyte podczas zabiegu działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Rekonstrukcja paznokcia pozwala na komfort psychiczny, noszenie obuwia z odkrytymi palcami i nie sprawia bólu podczas chodzenia.

Zrekonstruowane paznokcie w życiu codziennym można traktować jak własne, pamiętając jedynie o stosowaniu wskazanych środków przeciwgrzybiczych.

Implant paznokcia pozostaje ok. 3 – 6 miesięcy, wymaga albo obcięcia w przypadku odrostu własnego paznokcia lub ponownego zrekonstruowania.

Przeciwwskazania do założenia rekonstrukcji:

  • dno łożyska zbyt małe i zwinięte do odbudowy paznokcia lub założenia implantu,
  • alergia na materiał rekonstrukcyjny,
  • noszenie butów na obcasie,
  • aktywny sport ( piłka nożna, bieganie, pływanie).

Rekonstrukcja paznokci

Wszelkie zabiegi odbudowy paznokcia mają na celu pozbycie się czynnika chorobowego przy jednoczesnej regeneracji macierzy. Decydując się na pomoc podologa, podejmujemy rozsądną decyzję, której efekt zauważyć można już po pierwszej wizycie. Korzyści płynące z rekonstrukcji paznokcia to:

  • paznokieć odzyskuje właściwy kolor;
  • tkanka nabiera prawidłowego kształtu (zbliżonego do tego sprzed incydentu niszczącego paznokieć);
  • powierzchnia nowego paznokcia jest wytrzymała i odporna na czynniki: bakteryjne, wirusowe czy grzyby i pleśnie.

Przeszczep paznokci

Choroby i wypadki, których finałem jest brak paznokcia, nie skazują nikogo na ubytek tego rodzaju do końca życia. Rozwiązaniem może być tutaj przeszczep paznokci. Wynik przewlekłych chorób i poważnych incydentów w okolicy paznokcia często kończy się jego oderwaniem na stałe. Obraz tego przypadku nie jest przyjemny, przez co pacjentowi zależy na bezpiecznym dla zdrowia, jednak skutecznym zabiegu, którego efektem będzie nowa płytka.

Przeszczep paznokcia to dobre rozwiązanie, ponieważ:

  • Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co jest bezpieczne dla organizmu.
  • Macierz i płytkę paznokcia pobiera się np. ze stopy, gdzie tkanka jest zdrowa, a zarazem niewidoczna na pierwszy rzut oka, jak w przypadku dłoni.
  • Czas potrzebny na całkowitą rekonstrukcję płytki paznokcia to ok. 9 miesięcy.
  • Efekt wizualny jest o wiele lepszy niż w przypadku braku paznokcia.

Uszkodzona macierz paznokcia

Zniekształcony wygląd tkanki może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej są to jednak urazy, których charakter ma wpływ na poziom uszkodzenia. M.in. wyróżnia się zranienie samego paznokcia lub macierzy. Nienaturalny wygląd i zahamowanie odrastania, świadczyć może o uszkodzonej macierzy paznokcia. Celem leczenia jest rekonstrukcja paznokcia, niekiedy wykorzystująca odpowiedni implant.

Zerwany paznokieć

Zabiegi mające na celu regenerację paznokcia to jedno. Jednak prewencja w przypadku chorób tych obszarów również powinna być dla nas ważna. Leczenie zerwanego paznokcia dotyczy dwóch postaci. Jedna to częściowy ubytek, a druga to całkowite zerwanie. Technika leczenia w przypadku takich zniekształceń paznokci różni się między sobą. Jednak w celu prewencyjnym określono kilka podstawowych reguł, które wspomagają terapię.

Prewencja uszkodzonej płytki paznokcia
Wygodne i komfortowe obuwie. Stany zapalne i chorobowe zmiany tkanki paznokcia należy konsultować z lekarzem-podologiem. Na zagrożone miejsce należy stosować odpowiednie nakładki-pierścienie zapobiegające odklejaniu się tkanki. Ubytki paznokcia zawsze warto pokazać lekarzowi prowadzącemu lub podologowi.

Przerost płytki paznokciowej

Miejscowy uraz lub – co gorsza – zakażenie grzybicze wpływa na macierz paznokcia, uszkadzając ją. Efektem może być przerost płytki paznokciowej, który wymaga leczenia (o ile nie wynika z naturalnego procesu starzenia się tkanki).

Wszelkie zmiany w wyglądzie powinny być jednak konsultowane z lekarzem, którego ocena jednoznacznie stwierdzi, czy jest się czego obawiać.

 


Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Młoda pacjentka doprowadziła do zmiany modzelowej pod główką kości dużego palucha, próbując zlikwidować zmianę stosowała ścieranie skóry na omedze – żyletce, która w konsekwencji doprowadziła do powstania odcisku.

Wykonane zostało usunięcie zmiany modzelowej i zlikwidowanie odcisku z wewnętrznej bocznej częsci śródstopia, oraz doprowadzenie do amortyzacji miejsca narażonego na ucisk związany z deformacją śródstopia.

Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakończeniu leczenia:

Pacjent 2. – Pacjentka po urazie mechanicznym, gdzie doszło do uszkodzenia płytki paznokciowej – oncholizy.

Zmiany wieloletnie doprowadziły do połowiczych zmian w strukturze paznokcia. Mechanicznie wycięta została część płytki paznokcia, następnie odkażona, odgrzybiona i pielęgnowana przez pacjentkę. W miejscu braku paznokcia, zostały użyte środki wytrawiające zmiany chorobotwórcze. Na paznokieć do czasu odrostu nowej płytki paznokciowej założono rekonstrukcję.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt po zakończeniu leczenia

Pacjent 3 –  Uderzenie spadającego krzesła doprowadziło do odklejenia się płytki paznokciowej na skutek powstałego krwiaka i dużego obrzęku.

Kolejny odrastający paznokieć pacjentka miała zniekształcony i zaczął się wrastać. Paznokieć został usunięty przez chirurga z wyłyżeczkowaniem macierzy. Po kilku latach od zdarzenia pacjentka zgłosiła się do naszej przychodni, aby zmienić wygląd paznokcia. Z racji dużych zmian i kruchości paznokcia, kikut paznokcia został wycięty, a po wytrawieniu łożyska paznokcia, została odbudowana płytka paznokcia w postaci implantu.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt po zakończeniu leczenia

Pacjent 4 – Pacjent 65 lat, który od wielu lat leczył się farmakologicznie z uwagi na grzybicę paznokci u stóp.

Paznokcie bardzo zrogowaciałe i twarde z oncholizą – wielowarstwowym rozwarstwieniem. Dla pacjenta stan paznokci stanowił również duży problem przy obcinaniu twardych i suchych, które najczęściej odłamywał, a nie obcinał. Paznokcie bardzo powoli odrastały, co dodatkowo zniecierpliwiło pacjenta. Dla żony pacjenta natomiast, wygląd estetyczny był dużym problemem, zwłaszcza wizja spędzenia wspólnego urlopu.

Pacjent zgłosił się do naszej przychodni w celu leczenia i całkowitych zmian wyglądu paznokci.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt z założoną rekonstrukcją przeciwgrzybiczną

Pacjent 5 – Pacjentka na skutek urazu mechanicznego w dzieciństwie doznała uszkodzenia paznokcia i macierzy.

Zniekształcony paznokieć nie odrastał, tylko zmienił się strukturalnie i praktycznie zamarł w odrastaniu.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt po leczeniu i założeniu implantu paznokcia

Pacjent 6 – Młoda kobieta lat 23, która od urodzenia borykała się z niewykształconymi  paznokciami  na skutek wady genetycznej palców lewej stopy i ich częściowego zrośnięcia.

Jej marzeniem było w końcu na okres lata wymalować sobie długie paznokcie i założyć odkryte sandałki.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt po leczeniu

Pacjent 7 – Pacjent z podejrzeniem genetycznej choroby o nieznanej etiologii, zmaga się z rozwarstwionymi paznokciami i częściowo odklejanymi od łożyska, dodatkowo bardzo miękkimi i bolesnymi przy ucisku.

Po opracowaniu paznokci, została zastosowana masa żywiczna, aby utwardzić paznokcie.

fot. 1. Stan przed rozpoczęciem leczenia, fot. 2. Efekt po leczeniu

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak