Wrastające paznokcie
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
Wrastający paznokieć – to płytka paznokciowa wrastająca się w wał przypaznokciowy, często ukształtowana w literkę C lub O. Wrastający się paznokieć na skutek urazu mechanicznego, procesu chorobowego lub wieloletniego nieprawidłowego obcinania doprowadza do bolesności, krwawienia podczas urazu i wysięku ropnego. Długotrwałe chodzenie bez żadnej ingerencji doprowadza do pojawienia się hipergranulacji (dzikiego mięsa) – zanokcicy. W chwili przerwania powłok skórnych, pojawia się infekcja, stan zapalny i obrzęk.
Wrastający paznokieć to bolesny stan zapalny wału przypaznokciowego, dotyczący najczęściej dużych paluchów. Wrastające paznokcie to problem zarówno małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Bolesność związana z tą dolegliwością jest bardzo dokuczliwa dla pacjenta, powodując obrzęk, wysięk ropny z miejsca wrastania się paznokcia. Chodzenie, tkliwość związana nawet przy dotknięciu kołdry sprawia duży ból, a to znacznie upośledza normalne funkcjonowanie pacjenta. Dlatego też leczenie wrastajacych paznokci jest bardzo kłopotliwym i przewlekłym problemem.
Najczęściej jest spowodowane zbyt krótkim wycinaniem paznokci wokół opuszka palca, noszeniem butów na wysokim obcasie lub zwężanych czubach, a także na skutek urazu np.: jazdy na nartach w zbyt ciasnych butach, kopnięcia w stopień czy nawet zwykłego nadepnięcia przez osoby postronne.
Czynniki predysponujące do wrastania paznokci:
- nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,
- noszenie źle dopasowanego obuwia (za ciasne, na obcasie, z wąskimi czubkami),
- urazy mechaniczne (nadepnięcie, upadek ciężkiego przedmiotu),
- wieloletnia grzybica (deformuje, osłabia i obniża tor wzrostu paznokcia),
- niektóre dyscypliny sportowe (piłka nożna, balet),
- nagły wzrost wagi ciała (ciąża),
- genetyczne występowanie wrastających paznokci,
- założenie klipsa z saturacją wykazującą parametry życiowe zarówno u wcześniaków jak i osób dorosłych długo monitorowanych w tym samym miejscu.
UWAGA !!! Wydobywająca się wydzielina ropno – krwawa jest bakteryjnym materiałem zakaźnym dla samego pacjenta i otoczenia!!!
Istotnym elementem leczenia wrastającego paznokcia jest pobranie materiału do badania laboratoryjnego tzw. wymazu z rany, który przyczyni się do podawania miejscowo antybiotyku zgodnego z antybiogramem.
Najczęściej diagnozowane laboratoryjnie bakterie:
- Staphylococcus aureus
- Steptococcus pneumonice
- Pseudomonas aeruginosa
Konieczne jest, aby pacjent korzystał z jednorazowych ręczników lub ręcznika wydzielonego od pozostałych domowników. Absolutnie nie można chodzić na baseny i inne miejsca publiczne narażając na zarażenie innych!!!
Stosowanie antybiotyków miejscowo, zgodnie z antybiogramem i odkażalników skraca czas leczenia.
Do tej pory najczęściej stosowaną metodą leczenia wrastających paznokci w placówkach medycznych było i jest wycięcie klinowe paznokci lub resekcja całej płytki paznokciowej. Ten drastyczny zabieg nie przynosi jednak najczęściej dobrego rezultatu, jest też wielokrotnie powtarzany z racji nawracających się stanów. Kosmetyczki natomiast na ogół wykonują podcięcie boków paznokci i zalewają płytkę paznokciową akrylem, co również nie przynosi trwałego efektu, zwłaszcza w stanach zapalnych i obecnych hipergranulacjach, wręcz nasila odwrotny skutek.
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
- Wrastające paznokcie- Centrum Stopy
Zabiegii tradycyjne pochirurgiczne, gdzie dokonano resekcji całej płytki paznokciowej, częściowego klinowego wycięcia płytki paznokciowej lub po obydwu stronach.
Pozostawienie narastającej ziarniny – hipergranulacji przy bocznej części wału przypaznokciowego, bez odseparowania toru paznokcia powoduje jeszcze większe wrastanie, wysięk ropny i przewlekłą bolesność.
Co zrobić, aby paznokcie nie wrastały?
- prawidłowo obcinać paznokcie (bez zaokrąglania brzegów, wycinania kątów, zbyt krótko),
- nosić wygodne dobrze dobrane obuwie,
- nie wycinać skórek (ryzyko infekcji),
- przestrzegać prawidłowej pielęgnacji stóp,
- stosować odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji stóp,
- korzystać z porad doświadczonego podologa.
Skuteczne i trwałe leczenie wrastających paznokci polega na specjalistycznej wiedzy personelu medycznego, jak również miejsca spełniającego rygorystyczne wymogi sanitarno – epidemiologiczne. Jedyną trwałą i zarazem najlepszą metodą wyprowadzającą wrastający paznokieć jest założenie specjalistycznej klamry drutowej, która działa bardzo podobnie jak aparat ortodontyczny. Dodatkowe odpowiednie tamponowanie – założenie opatrunku długoterminowego pod boczne krawędzie paznokcia doprowadza do szybszego odseparowania paznokcia, ale również leczenia samej rany.
- Klamra drutowa- Centrum Stopy
Założona klamra drutowa na wrastający się paznokieć
- Klamra drutowa- Centrum Stopy
- Klamra drutowa- Centrum Stopy
Paznokieć wrastający się z ziarniną – hipergranulacją wału przypaznokciowego
- Klamra drutowa wraz z tamponadą- Centrum Stopy
Paznokieć wrastający zaopatrzony w klamrę drutową i tamponadę wykonaną z opatrunku długoterminowego.
Wyróżniamy następujące rodzaje klamer i zabiegów, które dobiera się w zależności od stanu paznokcia:
- Klamra drutowa – najbardziej skuteczna metoda korekcji wrastających paznokci. Zakładana również w bardzo zaawansowanych stanach zapalnych, kiedy mamy ziarninę, wysięk ropny oraz dużą bolesność. Przeznaczona jest szczególnie do paznokci mocno wrastających, grubych i zawiniętych.
W naszym gabinecie istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Klamra drutowa nie tylko w szybkim czasie odciągnie wrastający paznokieć, ale przede wszystkim wyprostuje macierz.
Sposób działania przypomina funkcjonowanie aparatu ortodontycznego. Założona na wrastający paznokieć klamra ma na celu zmianę toru wzrostu paznokcia, a także poprzez działanie odpowiednią siłą na brzegi paznokcia wyciąga go z wału paznokciowego. - Klamra plastikowa – stosowana w przypadku lekkiego wrastania na miękkiej płytce paznokciowej bez stanów ropnych.
- Klamra 3TO – przyssana i ściągana drucikiem szczególnie polecane dla dzieci, jak również u dorosłych z mocno wciśniętą płytką paznokciową do wnętrza wału przypaznokciowego.
- Tamponowanie – wykonywane jest tylko na opatrunkach medycznych, które dostosowane są do stanu wrastania paznokcia. Posiadają właściwości wodoodporne, co umożliwia kąpiel i uprawianie sportu.
Efekt leczenia jest widoczny już w niedługim czasie od założenia klamer drutowych oraz tamponowania płytki paznokciowej. Istotnym aspektem w procesie jest włączenie pacjenta w proces leczenia i pielęgnacji.
Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam stwierdzić, że jesteśmy liderami na rynku polskim w korekcji wrastających paznokci i leczeniu ran okołopaznokciowych. Zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dedykowane w zaawansowanych stanach zapalnych, przynoszą komfort naszym pacjentom. Natomiast szerokie spektrum działania stosowane w opatrunkach długoterminowych i środkach do gojenia ran, szybko likwidują stany zapalne i umożliwiają bezproblemowe codzienne funkcjonowanie.
Galeria leczonych przypadków:
Pacjent 1. – z wrastającymi paznokciami na obu stopach, dużych paluchów.
Płytki paznokciowe były poprzednio usuwane chirurgicznie, a z prawej stopy dodatkowo podczas powtórnego wrastania paznokci, chirurg wykonał klinowego wycięcia paznokcia. Paznokcie pomimo kilkukrotnych interwencji ponownie wrastały, o wiele bardziej niż poprzednim razem. Mężczyzna z racji zawodu, dużo czasu spędza w pozycji stojącej oraz chodzącej, a ponadto jest osobą o dużej wadze.
Wskazaliśmy najbardziej skuteczną metodę korekcji wrastających paznokci z jednoczesnym usuwaniem stanu zapalnego. Założone zostały klamry drutowe, które dzięki odpowiedniej regulacji i tamponowaniu skorygowały wrastające paznokcie. Systematyczna pielęgnacja paluchów doprowadziła do braku bólu i zaprzestaniu wrastaniu.
Przed leczeniem:
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
W trakcie leczenia:
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
Po zakończeniu leczenia:
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
- Wrastający paznokieć w trakcie leczenia- Centrum Stopy
Pacjent 2. – wielokrotnie próbował zaleczyć samodzielnie wrastanie paznokcia.
Stosował również preparaty dostępne w aptekach, gdyż przeraźliwie bał się skorzystać z pomocy medycznej. Po kilku miesiącach bezskutecznego stosowania różnych metod, doprowadził do dużej hipergranulacji zarówno na boku wału przypaznokciowego, jak również pod paznokciem. Dokonana została resekcja ziarniny z palucha, założona została klamra drutowa i zastosowano tamponowanie na opatrunkach długoterminowych. Doprowadzono do całkowietgo wygojenia rany pozabiegowej, trawałego wyprostowania wału przypaznokciowego.
Przed leczeniem:
- Przed leczeniem wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- Przed leczeniem wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
W trakcie leczenia:
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
Pacjent 3. – Pacjentka w okresie ciąży miała problem z mocno opuchniętymi nogami.
W tym czasie nie mogła samodzielnie obcinać paznokci, które od wielu lat były mocno wycinane z obu stron. Obcinaniem paznokci w okresie ciąży i połogu zajął się mąż pacjentki, który jeszcze bardziej wyciął paznokcie do tego stopnia, że nie mogła chodzić.
Pomimo zastosowania leczenia dermatologicznego, jak również domowych i aptecznych produktów, stan zapalny i obrzęki 8 palców nie zmieniał się. Pacjentka podjęła leczenie przez naszych specjalistów, gdzie wskazaliśmy korekcję wrastających paznokci za pomocą ortonyksji – klamer drutowych i tamponowania. Proces terapii z uwagi na duży stan zapalny i głębokie wrośnięcia odbywał się w początkowym okresie w znieczuleniu nasiękowym. Zastosowano miejscowo antybiotyk zgodny z antybiogramem, jak również terapię ziołami i środkami do gojenia ran. Pacjentka w późniejszym czasie leczenia została nauczona samodzielnego postępowania pielęgnacyjnego, które w dużej mierze przyczyniło się do pozytywnego efektu końcowego. Nauczenie pacjentki odpowiedniego obcinania paznokci z zachowaniem wskazanej długości było najlepszą profilaktyką i nie doprowadziło do nawrotów wrastania.
Przed leczeniem:
- Przed leczeniem wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- Przed leczeniem wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
W trakcie leczenia:
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
Po zakończeniu leczenia:
- Po zakończeniu leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- Po zakończeniu leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
Pacjent 4. – Pacjent z mocno wrastającymi paznokciami na obu paluchach stóp.
Zgłosił się z dużym stanem zapalnym z hipergranulacją wałów przypaznokciowych i ziarniną pod płytką paznokciową. W ranach znajdował się duży wysięk ropny. W wymazie pobranym przed leczeniem wyhodowano Streptococcus aureus.
Przed leczeniem:
- Przed rozpoczęciem leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- Przed rozpoczęciem leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
W trakcie leczenia:
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- W trakcie leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
Po zakończeniu leczenia:
- Po zakończeniu leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy
- Po zakończeniu leczenia wrastającego paznokcia- Centrum Stopy