Zabiegi u dzieci

Mali pacjenci, już od kilku miesięcy swojego życia, najczęściej na stopach mają problemy związane z wrastającymi paznokciami. Dzieci starsze w wieku przedszkolnym i szkolnym- wrastające paznokcie i i brodawki wirusowe.

Dzieci cierpiące na zwyrodnienia stóp, jak np.: stopa końsko- szpotawa, genetyczne choroby lub powikłania  powypadkowe wymagają szczególnego leczenia i pielęgnacji z racji długoterminowego postępowania. Dlatego też staramy się uczyć rodziców lub opiekunów zmiany opatrunków i pielęgnacji domowej.

Dziecko z wrastającymi paznokciami: 

Dziecko z wrastającymi paznokciami w zespole Tourett’ a w połączeniu z deformacją stóp:

Z racji specyficznej choroby zabieg tamponowania paznokci musiał być przeprowadzony bardzo sprawnie i nie urazowo.

Leczenie paznokci u niemowląt i małych dzieci:

Leczenie wrastających paznokci u tak małych i wrażliwych paznokci, staramy się robić jak najmniej bólowo przy zastosowaniu najmniej inwazyjnych metod, a zarazem najszybciej przynoszącym skutek. Bardzo często małe dzieci unikają jakichkolwiek zabiegów inwazyjnych, dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazań terapeutycznych.

 

Zastosowanie bezbolesnej klamry silikonowej, nie powoduje żadnego bólu, powoli reguluje odrastanie paznokcia.

Najczęstszymi schorzeniami podologicznymi małych pacjentów są:

  • brodawki wirusowej HPV – kurzajki, którymi dzieci zarażają się chodząc bosymi stopkami w miejscach publicznych: baseny, sale sportowe, szatnie.
  • wrastające paznokcie, które występują już u kilkumiesięcznych dzieci.
  • kruche i łamliwe, rozdwajające się paznokcie są również przyczyną wizyt w naszym gabinecie.

Czynniki powodujące wrastanie paznokci u dzieci:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • klips do saturacji założony u wcześniaków (powodujący uciski na macierz),
  • ciasne buciki, źle dobrane rajstopki,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci.

W naszym gabinecie istnieje także możliwość dobrania specjalistycznych wkładek i produktów do pielęgnacji stóp dla dzieci.


Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Dziewczynka po zabiegu onkologicznym, wycięciu jajnika. Z uwagi na proces leczenia niski poziom odporności. Zarażona na basenie brodawką wirusową HPV w okolicy podeszwy stopy, która została zdiagnozowana jako odcisk.

Zmiana była usuwana płynnym azotem, po którym powstały blizny po zabiegu, brodawka odnowiła się ponownie i rozsiała po stopie. Mama małej pacjentki zastosowała plastry na odciski, które doprowadziły do maceracji i zagłębienia zmian w skórze. W naszym gabinecie zastosowaliśmy bezbolesne zabiegi dezynfekcji i odkażania obu stóp dziecka. Wytrawiliśmy zmiany i wskazaliśmy odpowiednie postępowanie z odkażalnikami do stóp.

fot. 1. Stan przed leczeniem, fot. 2. Stan po leczeniu

Pacjent 2. – Chłopiec 14 lat z mocno zagłębionym wrastającym paznokciem, który zbyt krótkie obcięcie paznokcia doprowadziło do ostrego stanu bólowego, infekcji i rosnącej w wale przypaznokciowym ziarniny (dzikiego mięsa).

Pacjentowi zastosowano założenia specjalistycznych opatrunków pod boczne części paznokcia, co po pewnym czasie ułatwiło założenie klamry drutowej bez żadnego bólu.

Dalsze leczenie polegało na specjalistycznym tamponowaniu paznokcia za pomocą opatrunku ułatwiającego kąpiele i rzadkie zmiany. W trakcie leczenia kilkakrotnie korygowano klamrę.

Całkowite zakończenie leczenia. Pacjent został nauczony prawidłowo obcinać paznokieć. Wskazaliśmy dokładne dobieranie obuwia, zwłaszcza teraz w okresie wzrostowym i profilaktyczne domowe zabiegi stóp.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak