Leczenie ran

Po skaleczeniach, operacjach czy w wyniku niektórych chorób chronicznych mogą tworzyć się rany. W wielu przypadkach to niegroźne uszkodzenia powierzchni skóry, które ulegają samoczynnemu procesowi gojenia. Są to tak zwane rany o charakterze ostrym i zabliźniają się najczęściej od 2 do 7 dni. Warunkiem jest tylko prawidłowa pielęgnacja oraz zachowanie odpowiednich zasad higieny. W leczeniu tego typu obrażeń niezbędne jest oczyszczenie i dezynfekcja, ponieważ przenikające przez uszkodzenie drobnoustroje znacząco spowalniają proces tworzenia się skrzepu. Jego powstanie jest kluczowe do prawidłowego gojenia się. Tworzy tzw. „biologiczny opatrunek”, który chroni uszkodzoną tkankę przed odwodnieniem i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jeśli jednak rany się nie goją, lub ich leczenie przebiega z wyraźnymi komplikacjami, wówczas można przypuszczać, że są efektem poważnej choroby, jaka toczy się w organizmie. Rana, która powinna nas niepokoić, jest gorąca i zaczerwieniona wokół krawędzi, pulsuje boleśnie. Następuje wysięk ropny i uczucie mrowienia, chory jest najczęściej osłabiony i ma podwyższoną temperaturę. Takie rany nazywane są przewlekłymi, a ich zabliźnianie możliwe jest tylko dzięki specjalistycznemu leczeniu. Wśród czynników wewnętrznych, opoźniających zasklepianie się ran, nalezy wymienić takie schorzenia jak:

    • zakażenie
    • obecność tkanki martwiczej – występuje w wyniku niedotlenienia lub zakażenia ran;
    • zbyt duży wysięk lub nadmierne wysuszenie tkanki;
    • niedostateczne ukrwienie obszaru wokół rany;
    • zastosowanie nieodpowiednich antyseptyków;
    • stres i ogólna zła kondycja organizmu;
    • stosowanie niektórych leków, np. sterydów.
Ten stan dotyczy głównie osób starszych, u których regeneracja tkanek jest znacznie wolniejsza. Oprócz tego bardzo cierpią oni na szereg schorzeń, przyczyniających się do powstawania ran przewlekłych:
    1. Cukrzyca – jednym z powikłań jest powstawanie tzw. stopy cukrzycowej, czyli martwica i niszczenie tkanek w stopach chorego.
    2. Niewydolność żylna, prowadząca do rozległych owrzodzeń – jeśli żyły są uszkodzone na skutek niewydolności żylnej, nie są one w stanie przetransportować krwi z powrotem do serca. Skutkuje to stresem oksydacyjnym komórek i tkanek, który prowadzi do powstania owrzodzenia.
    3. Miażdżyca – powstaje na skutek niewydolności tętniczej będącej efektem arteriosklerozy objawiającej się zwężeniem tętnic. Prowadzi to do hipoperfuzji i zagrożenia amputacją.

Leczenie ran łódź

Nowotwory, niewydolność nerek – to inne przykładowe schorzenia, z których powodu mogą tworzyć się urazy trudne do samodzielnego wygojenia. Podobnie jest z oparzeniami, ranami pooperacyjnymi lub ciężkimi przypadkami odleżyn. Każda rana przewlekła, bez względu na rodzaj i rozległość, niesie ze sobą cierpienie fizyczne – z reguły jest to silny ból, powoduje on również dyskomfort psychiczny. Wówczas lepiej skorzystać ze specjalistycznej pomocy w tym zakresie. Leczenie ran w naszej przychodni na terenie Łodzi przebiega pod czujnym okiem wykwalifikowanych lekarzy.
Oferujemy fachową pomoc w różnych przypadkach m.in. w: oparzeniach, leczeniu owrzodzeń, odleżynach, ranach pooperacyjnych, po amputacjach oraz w sytuacji, gdy potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja stomii.
Do naszej przychodni mogą zgłaszać się pacjenci z różnymi przypadkami. Każdy z nich jest poddawany wnikliwej analizie przez naszych specjalistów, aby mogli oni dobrać najlepszą metodę do rodzaju uszkodzenia skóry. Wykonujemy zabiegi chirurgiczne i czuwamy nad całym procesem rehabilitacji. W galerii zamieszczonej na stronie można zapoznać się z przykładowymi efektami leczenia ran oraz opisami poszczególnych etapów gojenia.
Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak