Owrzodzenia

Owrzodzenia to rany długoterminowe, które na skutek długotrwałego procesu wywołanego brakiem efektu leczenia pogłębiają się lub się nie goją. Owrzodzenie to na ogół rana bolesna dla chorego, często skolonizowana bakteriologicznie.

Wyróżniamy owrzodzenia:

  • naczyniowe
  • żylne – które związane z niewydolnością powierzchniowych lub głębokich żył, umiejscowione nad powierzchniowym żylakiem, przednia i boczna strona podudzia i stawu skokowego – związane z dużym żylakiem. Rany na ogół: małe, płytkie, pojedyncze i bezbolesne
  • niedokrwienne – umiejscowione na grzbiecie palców lub przedniej powierzchni podudzia (kość piszczelowa) kończyny dolnej. Chromanie przestankowe ( ból po długim chodzeniu), silny ból spoczynkowy – skóra sina lub blada i błyszcząca, zanik owłosienia. Ulgę choremu przynosi opuszczenie kończyny, dlatego też chorzy często śpią na siedząco. Najczęściej powstają owrzodzenia mieszane żylno – tętnicze. Spowodowane neuropatią obwodową, niedokrwieniem lub zakażeniem.
  • pooparzeniowe
  • powypadkowe

Naczyniowe owrzodzenia mają również powikłania chłonne i zapalne naczyń (np. w obrzękach limfatycznych, martwicy tłuszczowej)

  • Neuropatyczne (np. cukrzyca, rozszczep tylny kręgosłupa)
  • Metaboliczne (np. cukrzyca, dna moczanowa)
  • Choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina, toczeń układowy)
  • Zgorzelinowe zapalenie skóry (często jako objaw zaburzeń układowych)
  • Schorzenia hematologiczne: zaburzenia strony krwinek czerwonych (np: anemia sierpowatokrwinkowa), zaburzenia ze strony białych krwinek (np. białaczka) zaburzenia ze strony płytek krwi (np. trombocytowa)
  • Nowotwory (rak skóry, przerzuty nowotworów)
  • Zakażenia skóry (bakteryjne, grzybicze, wirusowe)
  • Urazowe (np. odleżyny, urazy radiacyjne)
  • Jatrogenne (np. leki)
  • Inne (samouszkodzenia skóry)

Galeria leczonych przypadków:

Pacjent 1. – Pacjent 54 lata z dużą niewydolnością krążeniowo – naczyniową, palący papierosy. Dodatkowo z cukrzycą II stopnia, gdzie zaniechano jakiejkolwiek diety i profilaktyki. Przewlekły ból, wysięk i zapach gnilny zmobilizowały pacjenta do leczenia.

Pacjent zgłosił się na leczenie owrzodzeń, którego to brak odpowiedniej pielęgnacji ran doprowadził do zwłóknienia martwiczego tkanki i częściowej mumifikacji owrzodzenia.

Zdjęcie pokazujące rezultaty już po 3 miesiącach, gdzie dzięki odpowiedniej specjalistycznej pielęgnacji ran doprowadzono do oczyszczenia ran i ziarninowania – zarastania skórą.

Owrzodzenie martwicze na prawej goleni,  pokryte włókniakiem martwiczym oraz efekt po zagojeniu.

Rana po oczyszczeniu z tkanki martwiczej rozpływnej. Owrzodzenie z prawej strony do przygotowania porastaniem skóry. Wprowadzona terapia rehabilitacyjna i hartowanie skóry, doprowadziły do zagojenia skóry.

Pacjent 2. – Pacjent lat 21, sportowiec. Grający w zespole siatkarskim, podczas meczu doznał kontuzji skręcenia stopy w stawie skokowym i uszkodzenia więzadeł. Wykonano zabieg artroskopii stopy. 

Pacjent jednak uskarżał się na bolesność stopy, zwłaszcza w okolicy stawu skokowego, wykonano ponownie zabieg operacyjny. Z racji utrzymywanej kontuzji pacjent został zwolniony z klubu, co doprowadziło do ciężkiej depresji.
Pacjent zwrócił się o pomoc z bolącą nogą. Po kilku miesiącach od operacji nadal miał problemy ze stawaniem na niej oraz jej obciążaniem.

fot. 1. Ukryte owrzodzenie w powięzi skóry

Niepozornie wyglądający strup, przy bliższej penetracji, okazał się zaschniętym włókniakiem martwiczym powstałym na bliźnie pozabiegowej. W trakcie oczyszczenia rany, z której wypłynęła ropa, pobrano materiał do badania laboratoryjnego w kierunku bakterii. Przeprowadzono badania diagnostyczne.

Zastosowano czynności zmierzające do otwarcia owrzodzenia, o których pacjent został wcześniej poinformowany. Zalecono obserwację źródła i przyczynę powstania rany oraz chodzenie o kulach ze zdecydowanym unoszeniem stopy. Dodatkowo zastosowano podkłady amortyzujące okolicę pięty.

Przedstawiona na zdjęciu przetoka pokazuję ukryty pod spodem włóniak martwiczy, którym również były pokryte ściany rany. Przetoka została oczyszczona, zastosowano kilkuwarstwowe opatrunki nawilżające do łożyska rany oraz absorpcyjne, co skutkowało stopniowowym zamykaniem rany. Wprowadzano powoli hartowanie rany i zabiegi rehabilitacyjne.

fot. 2. Ekspozycja rany z włókniakiem martwiczym

Przetoka uwidoczniona na zdjęciu pokazuje włókniak martwiczy który krył się pod spodem, niby zagojonej rany. Ściany rany były pokryte wokół włókniakiem martwiczym. Przetoka została stopniowo oczyszczania i zamykana. Wprowadzano powoli hartowanie rany i zabiegi rehabilitacyjne. Zastosowano kilkuwarstwowe opatrunki, zarówno do łożyska rany, nawilżające jak i absorpcyjne.

fot. 3. Założenie długoterminowego opatrunku, fot. 4. Rana w trakcie gojenia

fot. 5. Rana po całkowitym wygojeniu

Całkowite zagojenie rany zajęło: 3 miesiące 20 dni. Obecnie pacjent dostał się z powrotem do drużyny i gra zawodowo. Jest bardzo szczęśliwy, że realizuje swoje marzenie. Stopa w ogóle nie sprawia bólu, jedynie przy zmianie pogody. Zdobywa puchary dla Polski!

Pacjent 3. – Pacjent lat 62 z obfitym owrzodzeniem żylnym na podudziu kończyny dolnej lewej przechodzącej wokół obwodu goleni.

Pacjent przez wiele lat palił papierosy, obecnie nie palący od ok. 5 lat. Widoczne owrzodzenie powstało ponad roku temu. Mimo wielu wizyt lekarskich (dermatologicznych, lekarza rodzinnego, chirurga) pacjent nadal zmaga się z bolesnym owrzodzeniem. Zaobserwowano zaawansowany obrzęk limfatyczny chorej kończyny.

Pacjent zgłasza olbrzymi ból nogi, który od kilku lat był już znacząco odczuwalny. W obecnej chwili jest nie do wytrzymania, uniemożliwiający spanie, chodzenie i normalne życie. Cała rodzina jest bardzo przejęta, również sam pacjent, brakiem jakiejkolwiek pomocy ze strony różnych instytucji medycznych.

fot. 1. Owrzodzenie żylne na goleni

Praca nad raną polegała na jej odkażeniu preparatmi o szerokim spektrum działania, opracowaniu i zastosowaniu specjalistycznych opatrunków.

fot. 2. Rana opracowywana na urządzeniu mechaniczny,  fot. 3. Rana zagojona

Proces gojenia zajął 6 miesięcy. Pacjent może normalnie funkcjonować, samodzielnie wykonuje kontrole kończyn dolnych. Stosuje się do zaleceń noszenia wyrobów gotowych tzw. pończoch uciskowych.

Pacjent 4. – Pacjentka 67 lat trafiła do  naszej placówki z przewlekłym owrzodzeniem tętniczo – żylnym prawej kończyny.

Rana gojona od około 4 lat. Przez ten czas pacjentka podgajała ranę, a następnie ponownie rana się otwierała. Pacjentka z dużą depresją i tkliwością bólową.

Przed leczeniem:

Rana z głębokim włókniakiem martwiczym i uwidocznionymi zmianami chronicznymi na skórze. Z racji wieloletniego leczenia różnymi technikami, pacjentka zmęczona psychicznie i fizycznie. Zastosowane zostało leczenie za pomocą sprzętu diagnostycznego. Stosowano opatrunki długoterminowe. Wprowadzono odpowiednia rehabilitację skóry i kończyny.

fot. 1. W trakcie leczenia, fot. 2. Po zakończeniu leczenia

Rana została zagojona po 1 miesiącu. Pacjentce wróciła radość życia. Dzięki samopielęgnacji pacjentka umie i wie jak sobie radzić. Pacjentka postępuje zgodnie z zaleceniami profilaktycznymi.

Pacjent 5. – Pacjentka zgłosiła się z obrzękami kończyn dolnych, owrzodzeniami goleni, bolesnością i pojawiającą się sączącą limfą. Pacjentka nie potrafiła sobie poradzić zarówno z leczeniem powstających owrzodzeń jak i likwidacją obrzęków.

Zalecane leczenie dermatologiczne, które było praktykowane przez wiele lat nie przyniosło efektu.

Terapia leczenia obrzęków limfatycznych musi być stosowana przez cały czas, do końca życia. Należy pamiętać o indywidualnych zaleceniach i wskazaniach. Systematyczne ćwiczenia, masaż limfatyczny i zastosowanie kompresjoterapii przynosi akceptowany efekt przez pacjenta oraz możliwość normalnego funkcjonowania.

Pacjent 6. – Pacjentka cierpiąca na wieloletnie zmiany miażdżycowe w kończynach dolnych, zgłosiła się z owrzodzeniem martwiczym w okolicy kostki prawej.

Pacjentka stosowała tłuste maści oraz nieodpowiednie opatrunki do fazy i rodzaju rany.

fot. 1. Przed leczeniem, fot. 2 . W trakcie leczenia

Szybki efekt gojenia zawdzięczamy skrupulatności pacjentki w stosowaniu się do zaleceń.

fot. 1. Efekt końcowy

Na typ etapie wprowadzono dalszą terapię pielęgnacyjną skóry i kontynuację leczenia naczyniowego. Zakończenie leczenia po 6 tygodniach

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak