Rany poamputacyjne

AMPUTACJA

Amputacja jest to ostateczny zabieg polegający na całkowitym usunięciu kończyny, narządu lub gruczołu. Zabieg wykonywany jest po wyczerpaniu wszelkich metod leczenia lub na skutek destrukcyjnego wypadku , który bezpowrotnie trwale uszkodził narząd, procesu chorobowego lub innych przyczyn, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu pacjenta.

Pozostająca cześć kończyny stanowi – kikut amputacyjny.

Miejsce po amputacji wymaga atencji leczenia miejscowego za pomocą specjalistycznych opatrunków oraz rehabilitacji części ciała pozbawionego kończyny, jak również rehabilitacji samej skóry. Przygotowanie pacjenta do etapu zaprotezowania jest kolejnym procesem w leczeniu pacjenta.

Obecnie medycyna potrafi sprostać bardzo skomplikowanym zabiegom, zwłaszcza ponownego przyszycia kończyny na skutek np.: wypadku komunikacyjnego i zachowania całkowitej funkcjonalności kończyny. Takie zabiegi wykonywane są w Polsce przez wysokowyspecjalizowanych lekarzy.

Natomiast w przypadku braku możliwości ponownego zrekonstruowania kończyny lub gruczołu piersi, istnieją doskonałe protezy łudząco przypominające np.: oko. Protezy występują zarówno z materiałów silikonowych, które mają jedynie imitować brakujący organ, jak ręka czy stopa. Występują również protezy które zastępują kończynę i przejmują funkcjonalne jej zadania. Użyte lekkie materiały z włókna węglowego i innych materiałów aerodynamicznych ( które używane są przy budowie statków kosmicznych przez NASA), pozwalają na swobodne poruszanie się przez chorego.

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak