Kroplówki – wlewy dożylne

Jedną z podstawowych terapii w leczeniu ciężko chorych, zakażonych bakteryjnie i grzybiczo pacjentów, jest przetaczanie płynów infuzyjnych czyli podawanie kroplówek. Pacjenci którzy często są odwodnieni, jak również bardzo słabi z racji trwania choroby, powinni być wspomagani za pomocą dożylnego leczenia.

Wkłucie dożylne oraz przetaczanie płynów infuzyjnych z prowadzonym bilansem płynów jest kontrolowane i nadzorowane przez cały czas. Płynoterapia może być podawana za pomocą wenflonów, cewników lub portów naczyniowych. Infuzja u takich osób jest bardzo ważnym elementem leczenia, która wspomaga cały organizm, zwalcza stan zapalny i bakteryjny, jak również może odżywić pacjenta.
Leki te zapewniają pacjentowi prawidłowe funkcjonowanie wydalenie produktów przemiany materii oraz odpowiednie nawodnienie.
Zabieg ten jest na ogół powolny i trwa wiele godzin, lub nawet kilka dni.

Każdego dnia organizm ludzki potrzebuje od 2 do 3 litrów płynów, jednak w sytuacji wysokiej temperatury ciała lub też otoczenia zapotrzebowanie może być o wiele większe. Na znaczną uwagę zasługują osoby odwodnione np. z powodu biegunki, wymiotów czy zaburzenia połykania i przewlekle chorzy. Na ryzyko odwonienia narażone są najbardziej dzieci i osoby starsze.

Do najczęstszych objawów odwodnienia zaliczamy:

  • apatię,
  • zaburzenia świadomości,
  • skąpomocz,
  • wysuszenie błon śluzowych i skóry,
  • tachykardię.

Bilans płynów jest prowadzony w celu uniknięcia przewodnienia jak i odwodnienia. Polega on na zliczaniu wszystkich płynów przyjmowanych, jak i wydalanych, zaś ich suma musi być do siebie przybliżona.

Płyny możemy podzielić na:

  • Krystaloidy są roztworami elektrolitów, które łatwo dyfundują przez błony naczyń włosowatych. Są one stosowane w celu pokrycia strat płynów i przeciwdziałaniu zaburzeniom gospodarki wodnej. Płyny różnią się przede wszystkim zawartością cząsteczek takich jak sód (Na), potas (K) czy magnez (Mg) oraz pH. Krystaloidy posiadają również wady. Przez to, że przechodzą one do przestrzeni poza naczyniowych, powodują obrzęki, pogorszone gojenie się ran oraz wypłukiwanie podanych leków. Przy dłuższym leczeniu pacjent powinien mieć również uzupełniane koloidy. Największą zaletą krystaloidów jest ich dostępność, oraz to, że nie wywołują one reakcji alergicznych.
  • Koloidy substancje zbudowane z wielu cząsteczek. Zastępują one osocze oraz wyrównują straty objętości wewnątrz naczyń. Dzięki nim zwiększa się objętość wyrzutowa serca, a także stabilizuje układ krążenia i poprawia transport tlenu. Koloidy dzielimy na naturalne(osocze świeżo mrożone, albuminy) oraz na sztuczne(żelatyna, dekstrany). Wytwarzają one ciśnienie onkotyczne i wiążą cząsteczki wody, przez co nie wydostaje się poza naczynie. Wadą koloidów jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Przy zbyt szybkim podawaniu może również wystąpić reakcja anafilaktoidalna.
  • Roztwory aminokwasów sa podstawowymi jednostkami strukturalnymi białek. Gwarantują zdrowie w organizmie, wpływają na produkcję hormonów, regenerują komórki, biorą udział w przemianie cukrów i tłuszczów. Doprowadzają do szybszego gojenia ran i regeneracji organizmu.
  • Jedzenie pozajelitowe – podawane drogą pozajelitową w przypadku choroby nowotworowej, niedrożności przewodu pokarmowego i zaburzeniach wchłaniania jelitowego, ostrym zapaleniu trzustki. Mieszanki pozajelitowe dostarczają wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Drogą dożylną można podać antybiotyki, leki przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe oraz przy ciężkich i opornych grzybicach układowych, spersonalizowane leczenie wspomagające odpornoś i wydolność narządów.

FORMY WLEWÓW:

  • Jedną z najbardziej popularnych form wlewu jest tzw. wlew grawitacyjny. W jego skład wchodzi płyn, który jest podłączony do niego zastaw do przetoczeń.
  • Kolejną formą wlewu jest pompa. Dzięki niej płyn jest bardzo precyzyjnie dawkowany. Aby nie doprowadzić do wychłodzenia pacjenta i związanych z wychłodzeniem komplikacji płyny powinny być podawane w temperaturze ciała pacjenta.
  • Kroplówka mobilna – pompa indywidualna do zastosowania w warunkach domowych lub podczas wyjazdu.
Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak