Stopa cukrzycowa to szerokie pojęcie używane do opisania zespołu objawów, rozwijających się w stopach jako rezultat cukrzycy (diabetes mellitus), która dzisiejszych czasach nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Przyczyną cukrzycy jest zaburzenie wydzielania insuliny, a niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu. W rezultacie powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Zespół stopy cukrzycowej jest poważnym powikłaniem cukrzycy, a zagrożony jest każdy diabetyk. Ryzyko wystąpienia jest większe u osób z długim czasem trwania choroby i źle kontrolowaną lub późno rozpoznaną cukrzycą. Utrzymujący się wysoki poziom glukozy, z biegiem czasu, może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych w obrębie stóp. Dlatego tak ważne jest codzienne kontrolowanie stanu swoich stóp oraz regularne badanie poziomu cukru we krwi.  

Objawy stopy cukrzycowej

Jedną z postaci zespołu stopy cukrzycowej, na podłożu neuropatii autonomicznej, jest stopa Charcota, która charakteryzuje się przewlekłą, postępującą destrukcją układu kostno-stawowego stopy. Innymi objawami są:

  • miejscowe uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, bólu, który zwiększa swoje natężenie zwłaszcza w nocy,
  • zimne stopy w wyniku zaburzeń krążenia,
  • zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku,
  • łuszcząca i wysuszona skóra,
  • bolesne skurcze mięśni, mrowienie i kłucie w nodze,
  • pojawiające się na skórze pęknięcia i owrzodzenia,
  • trudne do zagojenia rany,
  • zniekształcenie kości,
  • stopa przestaje pełnić funkcję podpierającą i pozwalającą zachować równowagę.

Leczenie  stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa wymaga leczenia przez odpowiednich specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, specjalisty leczenia ran oraz podologa. W przypadku owrzodzeń i trudno gojących się ran szybka interwencja i natychmiastowe wdrożenie właściwego postępowania pozwala znacznie zredukować zagrożenie amputacją. W naszej przychodni uzyskają Państwo odpowiednie informację na temat jak prawidłowo zaopatrzyć ranę u doświadczonego specjalisty leczenia ran.

Zapobieganie stopie cukrzycowej

Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni przede wszystkim stale kontrolować poziom cukru we krwi oraz zadbać o zbilansowaną dietę dla cukrzyków. Oprócz tego istotne jest codzienne, dokładne oglądanie swoich stóp, aby w razie niepokojących zmian szybko udać się do specjalisty. Diabetycy często mają problem z suchą skórą stóp, zrogowaciałymi paznokciami oraz odciskami i modelami na stopach. W tym przypadku zalecane są regularne wizyty u podologa, który w odpowiedni sposób zadba o prawidłową kondycję naszych stóp, zaleci odpowiednie produkty do pielęgnacji, a w razie potrzeby poinformuje o konieczności wizyty u innego specjalisty. Zleca się również regularne ćwiczenia pomagające zapobiegać neuropatii oraz poprawiające krążenie krwi, co jest kluczowe w stopie cukrzycowej.

 

 

 

Pocket

Copyrights 2020 Centrum Stopy Agnieszka Głuszczak